top of page
Search

Mida teavad allveelaevnikud eraldatusest?

Updated: Feb 22, 2021

Praegune suhtelises isoleerituses elamine ja töötamine on uus ja erandlik olukord paljudele. Võõras, harjumatu, segadusse ajav ja ebamugav? Eelmises postituses jagasin kosmonautide kogemusi isolatsioonis olemisest. Kuidas aga pikka aega vee all toime tulla? Allveelaevadel teenivad sõjaväelased peavad toimetama kosmonautidega sarnases keskkonnas. Mida nemad on õppinud eraldatuse ja piiratud seltskonnaga hakkamasaamise kohta?

Allveelaevade missioonid võivad kesta nädalaid ja kuid, mille jooksul ei pruugita isegi pinnale tõusta. Elu on väga kitsastes tingimustes, töögraafik tihe ja seltskond kogu aeg sama. Päevad keerlevad pidevate vahikordade, õppimise ja trillimise ümber - nii kirjutab tuumaallveelaeva USS Olympia endine kapten Mani Malagón. Tema peamine õppetund piiratud keskkonnas toimimiseks on, et aktsepteeri hetke reaalsust nii nagu see on, aga hoia oma vaated tulevikule positiivsena. Ära loo illusioone ja ära heida meelt.


Leitnant Andrew Rose, kes teenib Suurbritannias allveelaeval HMS Artful jagab oma kogemustena selliseid näpunäiteid: - Räägi oma muredest lähedaste või sõpradega. Naera selle üle, kui saad. See aitab meele keskendunud hoida.

- Liiguta, võimle. See hoiab tervise korras ja on samas ääretult võimas meeleolu ülevalhoidmise tehnika paljude jaoks.

- Hoia ennast tegusana. Selge päevarežiimi omamine ja tegevustele keskendumine aitab endaga toime tulla.

- Pea meeles et ka see läheb mööda. Nii nagu lõpeb iga merereis, nii lõpeva kord ka praegused liikumispiirangud.


"Allveelaevnikuid on õpetatud isolatsiooniga toime tulema, kuid avalikkust pole - viimastele on see uus väljakutse millega püütakse kohaneda", ütleb Ryan Ramsey, kes on endine alvelaeva HMS Turbulent kapten. Ta veetis mitmeid aastaid 130 inimesega 84 meetrises terastorus vee all, nagu ta ise seda kirjeldab. Tema soovitused, mida praeguses olukorras silmas pidada kõlavad järgmiselt:

- Päevakava. Loo endale rutiinid, päeva struktuur. Tee sama asja samas järjekorras iga päev. Nii oled efektiivne ja fookuses.

- Puhtus. Hoia korras oma ümbrus ja ära unusta hoolitseda ka iseenda eest. Ära lase oma latti madalamale. See hoiab motivatsiooni langemast.

- Võta vahel aega maha. Uudised, mis praegusel ajal kipuvad olema negatiivsed, ja pikad töönimekirjad võivad meid ärevaks ajada. Võta aega lihtsalt enda jaoks.

- Konfliktide lahendamine. Kitsastes tingimustes mitme inimesega koos olles on konfliktide tekkimine suure tõenäosusega. Me hakkame teravamalt tunnetama asju mis meid häirivad. Ole tähelepanelik ja püüa need erimeelsused lahendada võimalikult kiiresti.

- Suhtle. Omavaheline suhtlus maja sees kui ka eemal olevate inimestega on liikumispiirangute tingimustes elulise tähtsusega.

- Liigu. Naudi võimalusi, mida allvelaevas pole - jalutuskäigud, aias olemine, päikesepaiste, värske õhk.

- Keskendu positiivsele. Märka seda mis on alles ja mis on hästi. Suur hulk professionaale tegeleb olukorra lahendamisega. Ole ka ise osa lahendusest, mitte probleemist.Soovid nendel teemal pikemalt rääkida ja lahendusi leida?


Teen koostööd paljude juhtidega mentori rollis ja pakun koolitusi nii juhtele kui ka meeskondadele.


Võta ühendust ja koos leiame parimad lahendused.


Kristjan Rotenberg

コメント


bottom of page