top of page
Search

TANEL TAEL: 9 KUUGA TALENDIKS. MENTORLUSE KOGEMUSLUGU

Updated: Dec 4, 2022

Mis on mentorlus ja mida see võib ühe juhi arengus kaasa tuua? Jagan ühe mentorlussuhte kokkuvõtteid ja kogemusi, mis oli vastastikku põnev ja arendav teekond.


Kohtusin Stoneridge Tallinna tehases Tanel Tael'aga esimesel mentorsessioonil jaanuaris 2020. a. Tanel oli värskelt vastu võtnud tootmisjuhi ametikoha ja hakkamist täis. Juba mõne kohtumise järel paelusid mind Taneli juures mõned tema isikuomadused. Sihikindlus ja tahe edasi liikuda ning soov paremaks saada, valmidus kuulata ja õppida, mentori usaldamine ja julgus uusi asju katsetada, valmidus ennast avada ja oma raskusi ning nõrkusi jagada. Usun, et need omadused olid määravad mentorlussuhte edukaks toimimiseks ja Taneli enda arenguks.

Vahel peab ka tootmisjuht näpud mustaks tegema - fotol Tanel Tael


Detsembris 2020 mentorluse kokkuvõtteid tehes oli tore markeerida, milliseid positiivseid muutuseid Tanel oma ellu oli toonud. Üllataval kombel jagus neid nii tema haridusteele, lähisuhetesse, füüsilisse ja vaimsesse tervisesse, kui ka profesionaalsesse arengusse. Toon siinkohal välja vaid ühe konkreetse näite. Mentorlust alustades oli Tanel veidi rabe ja roheline osakonnajuht. Ca 9 kuud hiljem aga esitati Tanelit kontserni tasemel kui talenti ja tal tuli ennast tutvustada USA peakontori tippjuhtkonna ees ning jagada oma kogemusi ja tööpõhimõtteid. Märkimisväärne arenguhüpe, kas pole?


Mida aga Tanel Tael ise mentorlusest arvas. Jagan alljärgnevalt meie väikest intervjuud.


Tänud Tanel, et olid nõus oma kogemusi teistega jagama!

Tanel: Kõigepealt suured suured tänud sulle! Ja tegelikult ka Ardole (Stoneridge tehasejuht Ardo Asperk. Toim.), kes märkas et mul võiks natuke lisajõude vaja olla. Kindlati kasutan õpitud tehnikaid edasi igapäevaselt. Kõike korraga ei ole käiku nagunii lasknud, seega on päris hea tunne isegi et mul on oma relvaarsenalis nii mõnigi kasutamata granaat.


Mis jäi kõige eredamalt meelde?

Kõige eredamalt jäid mulle meelde need kogemused, kui meie sessiooni eel mul ei olnud aimu ka, kas meil millestki seekord rääkida on. Enda meelest ei olnud mul nagu väga probleeme või ülesandeid millega ma hakkama ei saa või abi vajaksin. Siiski 100% juhtudel me jõudsime ikkagi mingisse elu valdkonda või töö situatsiooni, millest meil oli pikalt rääkida ja ikkagi sult nõu sain. See on minu meelest suurepärane märk sinu professionaalsusest ja kogemusest mentorluses, et kuidagi suutsid mind alati suunata teemasse mida siiski lahata võiks.


Mis oli mentori peamine roll Sinu arengus?

Peamine roll oli minu jaoks see, et olid minu nn ”vestluspartner”. Üks isik keda ma usaldan, et rääkida muredest nii töö kui eralu valdkonnast. Kriitikavaba vestlus alati positiivse kaldega, mitte ei takerdu negatiivsetesse aspektidesse, vaid pigem aitasid vaadata igat olukorda väljakutse või võimaluse seisukohast.

Fotol vasakult Ardo Asperk, Kristjan Rotenberg, Tanel Tael. Foto: Harro Puusild.


Milline on olnud kasu igapäevatöös?

Oma igapäevatöös leian et ma olen efektiivsem. Võttes kasutusele sinu õpetatud tehnikaid suudan ma hõlpsalt ära teha enda kohustused kiiremini, sama või parema kvaliteediga. Eelkõige ma arvan, et nende tehnikatega olen ma suutnud kontrolli alla saada oma keskendumisvõime, mistõttu suudan ma ära teha enda jaoks tähtsad asjad fokusseeritult ja kiiremini.


Lisaks, olen arenenud juhina ja seda eelkõige kuna olen õppinud kontrollima enda emotsioone ja mõtteid rohkem. Kindlasti on veel pikk maa minna ja areng toimub pidevalt aga usun et ma suudan läbi empaatia ka enda meeskonna liikmeid kuulata ja suunata neid oma probleeme lahendama. Meeskonnana oleme suutnud lähedasemaks saada ning seda on näidanud ka tulemused.


Mis oli Sinu jaoks inspireeriv selles protsessis?

Inspireeriv oli kogu see positiivne ellusuhtumine ja hoiak. Seda ei ole lihtne igapäeva elus tihtilugu inimestel hoida aga ma näen, et see on õpitav. Teadlikult läheneda probleemidele teise nurga alt – alati ei ole kõik katastroof, vaid kusagil on mingi õppetund või muu lahendus asjadele.


Väga “müstiline” on selle protsessi käigus olnud, et asjad mis mind võibolla sügaval sisimas on kummitanud, või mõtted, mis minu jaoks nii sügaval on olnud, on kogu selle protsessi käigus hakanud ennast ilmutama igas elu valdkonnas. Vaja on lihtsalt märgata kuidas olukorrad tekivad, mis üritavad mulle märku anda asjadest mida ma ise soovin tegelikult. Müstiline on ainuke sõna mida ma selle kirjeldamiseks kasutada oskan.


Miks soovitaksid mentorlust teistele?

Minu jaoks tuli see mentorprogramm lihtsalt õigel ajal. Olin väsinud, stressis ja ei olnud enam kindel kuidas kõigega toime tulla. Kuidagi tiksusin päevast-päeva autopiloodil, emotsioonitult ja sihitult. Aga ma ei arva, et mentorlusest on kasu ainult madalas elu punktis. Pigem on sellest kasu ka siis kui, sa tahad oma olemasolevat edu veelgi võimendada, saada lisa ideid. Kõige toredam on see, et tihtilugu oled sina ise see kes need lisa ideed letti laob – mentor ainult suunab ja aitab sul oma mõtteid avardada.


Selline see intervuu siis oli. Jään põnevusega jälgima Taneli edasist arengut. Olen kindel, et see aasta toob uusi põnevaid uudiseid.


VÄRSKEMAD UUDISED: 2022 sügise seisuga asus Tanel tööle Stoneridge hollanid tehase operatiivjuhi amtikohale (operations manager). Sellsit võimast karjääri arengut on inspireeriv näha. Soovime Tanelile edu ja õnnestumisi!Kui soovid minu mentorluse kohta rohkem teada, vaata kodulehe alamlehte mentorlus.


Kui Sul tekkisi tunne, et soovikisid ka ise endale mentorit, siis võta minuga julgelt ühendust, kontaktid leiad siit .

Comments


bottom of page